Çalışma Saatleri:

ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır?

/
/
ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır

ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22301:2012 sertifikasyon süreci, şirketin 2 adet ISO 22301 denetleme aşamasından geçmesini gerektirmektedir.

ISO 22301 Aşama 1  ve ISO 22301 Aşama 2

ISO 22301 Aşama 1, sisteminizin standardın minimum gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığına ve denetlenebilecek yeterlikte olup olmadığına karar vermek amacıyla alan içerisinde tamamlanır.

ISO 22301 Aşama 2, (Aşama 1 tamamlandıktan ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra) sistemin etkililiğinin denetlenmesidir. Sertifika sahibi olabilmek için iki aşamanın da tamamlanması gerekir.

Her bir aşamadan sonra, Baş Denetçi değerlendirme bulgularını detaylıca ele alan kapsamlı halde yazılmış bir denetim raporu hazırlayacak ve sunacaktır. Her iki aşamanın da başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra denetçi bağımsız Belgelendirme Müdürümüze sizin sertifikalandırılabileceğinizi bildirecektir. Belgelendirme Müdürü, bu önerilerin yansız, adil ve yetkin bir şekilde yapıldığından emin olmak için dosyanızı inceleyecektir.

Daha sonra onayı takiben resmi olarak ISO 22301 sertifikasına sahip olacaksınız.

Bu süreci başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, biz bu belgelendirme sürecini dosdoğru basit bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Sizin başvurunuzu aldıktan sonra aşağıda belirtilen aşamalar boyunca size ve kuruluşunuza rehberlik edecek olan bir müşteri ilişkileri müdürüne başvuruyoruz.

1. Fark/Gap Analizi

Bu aşama, mevcut iş sürekliliği yönetim sisteminize yakından bir inceleme gerçekleştirip bu sistemi ISO 22301 gereklilikleri ile karşılaştırdığımız, isteğe bağlı bir aşamadır. Bu işlem, resmi değerlendirmeye tabi tutulmadan önce üzerinde daha çok çalışılması gereken alanları belirleyerek zaman ve para tasarrufu yapmanızı sağlar.

2. Resmi Değerlendirme

Bu iki aşamada gerçekleşir. İlk olarak, bir ISO 22301 kontrol listesi aracılığıyla mevcut iş sürekliliği yönetim sisteminizi gözden geçiriyoruz. Farklar bulursak onlarla yakından ilgilenebilin diye bulgularımızın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. Eğer tüm gereklilikleri karşılıyorsanız sertifikasyona hazır olacak şekilde resmi kontrolleri sonlandırıyoruz.

3. Sertifikasyon ve sonrası

Resmi değerlendirmeyi başarıyla geçtikten sonra 3 yıl geçerli olacak olan ISO 22301 sertifikası alacaksınız. Müşteri temsilciniz bu süreç boyunca sizinle iletişim içerisinde olacak ve sisteminizin sadece uyumlu olmakla kalmayıp sürekli geliştirildiğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kuruluşunuzu ziyaret edecektir.

ISO 22301 Belgesi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi okudunuz. Sitemizde bulamadığınız bir konuda bilgi sahibi olmak isterseniz iletişim adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.