Çalışma Saatleri:

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

/
/
ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Hangi nedenlerden dolayı kuruluşunuzda ISO 14001’i uygulamalısınız?

Kuruluşların neden oldukları çevresel etkiler hakkında ilgili olduklarını ve sadece çevreden yararlanacak olan değil, aynı zamanda kuruluş içindeki verimliliği arttıracak ve maliyetleri azaltacak sistemleri yürürlüğe koyduklarını göstermeleri giderek daha önemli bir hale gelmektedir.

ISO 14001 standardına uygunluk göstermenin faydaları sayısızdır:

  • Harcamada, geri dönüştürmede ve tüketimde azalan harcamalar
  • Bir iş teklifinde bulunurken diğer rakipler üzerinde sahip olunan avantajlar
  • Çevresel risklerin yönetimi
  • Tek tek ülkelerin çevresel düzenlemeleri ile uygunluk
  • Çevreyi geliştirmeye yönelik kesin kararınızı gösterir.
  • Sorumluluk sahibi ve gelecek odaklı bir kuruluş olduğunuzu gösterir.
  • Masrafları karşılama sigortanızı azaltabilir.
  • Çevre dostu bir kuruluşta çalıştıkları bilinciyle çalışan bağlılığını arttırabilir.

İyi tanımlanmış bir Çevre Yönetim Sistemi, kuruluşunuza sistematik bir yaklaşımla uygunluğu sunacaktır. ISO 14001, büyük küçük tüm şirketlere yarar sağlamaktadır. Bu yararlardan bazıları şunlardır:

İmaj ve itibarınızı arttırın

Müşterilerinize, çevresel etkilerinizin gayet açık olan yönetimine bağlılığınızı garanti ederek, iyi bir toplumsal imajı ve gelişmiş toplum ilişkilerini sürdürerek, imajınızı ve pazar payınızı arttırabilirsiniz.

Maliyet kontrolünü arttırın

Tüm şirketlerin sahip olmak istediği gelişme, maliyetlerin azalmasıdır. ÇYS, enerjiyi ve girdi materyallerini koruyarak size bu konuda yardımcı olabilir; diğer yandan, şirketin yükümlülük maliyetlerine ve iyileştirilmiş çevresel kontrollerine maruz kalabileceği olayların azalması, şirketin azalmış maliyetlerde garanti elde etmesine yardım sağlayabilir.

Delile dayalı karar verme yöntemini kullanın

Sürekli devam eden gelişme ile birlikte, toplumsal imajınızı iyileştirmek ve olası maliyetlerinizi azaltmak için sistematik bir şekilde azaltılmış çevresel etkilere ve daha iyi süreçlere doğru çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bir geliştirme kültürü yaratıldığında, insanlar süreçlerini daha iyi hale getirmek için yollar arayacaklardır ki bu da ÇYS’nin sürdürülmesini kolaylaştırır.

Çalışanlarınızı durumun içinde tutun

Çevreyi düşünen ve dikkate alan bir şirket için çalışmak ya da tam tersi, bunu umursamayan bir şirket için çalışmak arasında seçim yapması istendiğinde, çoğu insan ilk şirketi seçecektir. Çevresel etkilerinizi azaltmak için bir grup çalışanınızı süreç içinde tutarak çalışanların odaklanmasına ve elde tutulmasına katkı sağlayabilirsiniz.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi okudunuz. ISO 14001 , ISO 27001 ve yönetim sistemleri ile ilgili daha bir çok makaleye sitemizden ulaşabilirsiniz.