Çalışma Saatleri:

FSSC 22000 Nedir?

/
/
/
FSSC 22000 Nedir?

FSSC 22000 Nedir?

FSSC 22000 Nedir

FSSC 22000 Nedir?

FSSC 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (GGYS) Sertifikasyon Şeması

FSSC 22000, gıda güvenliği tehlikelerini kontrol etmek ve en aza indirmek amacıyla birlikte yürütülen süreçler için gereklilikleri tanımlamaktadır.

Bir kuruluş, FSSC 22000’in tüm gerekliliklerine göre süreçleri uyguladıktan sonra FSSC 22000 sertifikasına sahip olabilir. Sertifikasyon programı, Gıda Güvenliği Sertifikasyon Kuruluşu (FFSC) tarafından yönetilir: www. fssc22000.com

 

FSSC 22000 Temel Bilgiler

FSSC Sistemi, gıda sektöründeki şirketlere Küresel Gıda Güvenliği İnsiyatifi (GFSI) tarafından tanınan ISO temelli bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sağlamak için tasarlanmıştır. GFSI tarafından tanınma, gıda imalatçıları ve perakendeciler tarafından dünya çapında geçerlilik ve kabul sağlamaktadır. GFSI hakkında daha fazla bilgi için: www.mygfsi.com

FSSC 22000 sistemi, yönetim sistemi gereklilikleri için ISO 22000 ve önkoşul program gereklilikleri için ISO Teknik Standartları veya Halka Açık Şartnameleri (PAS) kullanarak gıda güvenliğine karşı bir yönetim sistemleri yaklaşımı kullanmaktadır. Gıda güvenliği yönetim sistemi, ISO 9001 ve ISO 14001 gibi diğer sistemler ile rahatça entegre edilebilmektedir.

Sertifikasyon denetimi ve gözetim denetimleri de kontrol listesi odaklı bir denetim yerine süreç odaklı denetim ile birlikte bir yönetim sistemleri yaklaşımı kullanır. Denetimler, Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminizin standardın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını belirler. Karşılıyor ise, kuruluşunuz sertifikasyon için önerilir. Karşılamıyor ise, sertifikasyona sahip olmadan önce sistemde geliştirmeler yapmanız gerekecektir. Denetimlerden bir skor ya da not elde edilmez.

FSSC 22000 Gereklilikleri

Sertifikasyon şeması ve gereklilikleri, 3 belgede tanımlanır:

  1. FSSC 22000: Bölüm 1 Sertifikasyon gerektiren kuruluşlar için gereklilikler. Bu belge ücretsiz olarak www.fssc22000.com/p> adresinde mevcuttur.

 

  1. ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemleri – Gıda zincirindeki tüm kuruluşlar için gereklilikler. Bu belge www.iso.ch ya da www.techstreet.com adreslerinden indirilebilir.
  1. Önkoşul Programlar için Gereklilikler

Önkoşul programlar için kullandığınız belge, kapsamınıza bağlı olacaktır.

Gıda İşleyicileri, ISO/TS 22002-1: Gıda Güvenliği üzerine önkoşul programlar – Bölüm 1: Gıda İmalatçılığı. www.iso.ch  or www.techstreet.com adreslerinden edinilebilir.

Gıda Ambalaj İmalatçıları, ISO/TS 22002-4 – İmalat ve gıda paketleme tedarikinde gıda güvenliği için önkoşul programlar ve tasarım gereklilikleri. shop.bsigroup.com adresinden edinilebilir.

Hayvan Gıdaları, Mamaları ya da İçerik Malzemeleri İmalatçıları ya da Sağlayıcıları, PAS 222 – Hayvan gıdaları ve mamalarının imalatı için önkoşul programlar. shop.bsigroup.com adresinden edinilebilir.

FSSC 22000 ne için kullanılır?

FSSC 22000, aşağıda listelenen ürünleri üreten ya da işleyen gıda zincirindeki kuruluşların gıda güvenlik sistemlerinin denetlenmesi ve sertifikasyonunun sağlanması için kullanılır:

  • Kolay bozulan hayvan ürünleri (et, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ürünleri ve balık ürünleri gibi)
  • Kolay bozulan bitkisel ürünler (taze meyveler ve meyve suları, korunan meyveler, taze sebzeler, korunan sebzeler gibi)
  • Ortam sıcaklığında uzun raf ömrüne sahip ürünler (konserve ürünler, bisküviler, atıştırmalıklar, yağ, içme suyu, içecekler, makarna, un, şeker, tuz gibi)
  • Biyokimyasallar (vitaminler, katkı maddeleri ve biyokültürler gibi) – Teknik ve teknolojik cihazlar hariç

Bu sertifikasyon, gıda zincirinde yer alan büyüklükleri ve kompleksiteleri ne olursa olsun, kar amacı güden veya gütmeyen, özel ya da kamusal tüm kuruluşları ilgilendirmektedir.